Haber

ABD’den hava bombardımanı

ABD, Irak’ın Meyadin ilçesi ve Suriye’nin Deyrizor bölgesindeki İran destekli silahlı grupları hedef alan hava saldırıları düzenledi. ABD Merkez Komutanlığı, Irak ve Suriye’de 85 hedefin vurulduğunu bildirdi. Açıklamada, “Saldırıya bombardıman uçakları da katıldı. İran Devrim Muhafızlarına bağlı hedefler vuruldu. Saldırılarda 125 hassas bomba kullanıldı. Vurulan yerler arasında komuta kontrol merkezleri, mühimmat ve drone depoları da vardı.” Söylendi.

BİDEN: SALDIRI BENİM EMRİYLE YAPILDI

ABD Başkanı Joe Biden, Irak ve Suriye’deki saldırıların kendi emriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Biden, “Üslerimize yönelik saldırılara, seçtiğimiz yer ve zamanda karşılık vermeye devam edeceğiz” dedi. Ortadoğu’da veya dünyanın herhangi bir yerinde çatışma istemediklerini de belirtti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de üs saldırısına karşılık vermeye başladıklarını belirterek, “Bu bizim yanıtımızın başlangıcıdır” dedi. değerlendirmesini yaptı.

“SALDIRI IRAK’IN EGEMENLİĞİNİN İHLALİDİR”

Irak Başbakanlık Askeri Sözcüsü Orgeneral Yahya Rasul, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ın batısındaki Kaim ve Anbar sınır bölgelerinin ABD uçakları tarafından saldırıya uğradığını belirterek, “Bu saldırılar, Irak’ın Irak’ı yok etmeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Bölgede istikrarın sağlanması, “Bu, Türkiye’nin egemenliğinin ihlali ve Irak hükümetinin çabalarının baltalanması anlamına gelir.” dedi.

Söz konusu ABD baskınlarının Irak’ı ve bölgeyi istenmeyen sonuçlara sürükleyen bir tehdit olduğuna işaret eden Resul, bunun sonuçlarının Irak’ın ve bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından vahim olacağını kaydetti.

Biden, Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye’nin ucuna yakın bölgede konuşlanan ABD kuvvetlerine insansız hava aracıyla baskın düzenlendiğini duyurdu.

Saldırıda 3 ABD askerinin öldüğü, en az 34 askerin de yaralandığı belirtildi. Biden, saldırının Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu