Haber

Diyarbakır’da ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’

DİYARBAKIR– PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için 1 Şubat’ta siyasilerin ve demokratik kitle örgütlerinin başlattığı ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’, Diyarbakır’da 13’üncü gününde devam ediyor.

Yürüyüşün her iki kolunda bulunanlar Çarıklı Mahallesi’nde bir araya gelerek Diyarbakır’a ulaştı.

Diyarbakır’da alışveriş merkezi önünde buluşan yürüyüşçüler, DEM Partili milletvekilleri, il ve ilçe eşbaşkanları, belediye eşbaşkan adayları, kentteki sivil toplum kuruluşları, kadın kuruluşları ve farklı illerden vatandaşlar tarafından karşılandı.

Toplantı yerinin önünde çok sayıda kolluk görevlisi bulunurken, polis, Diyarbakır’daki toplantı ve yürüyüş yasağını hatırlatarak, kalabalığın yürümesinin engelleneceği yönünde açıklama yaptı.

‘KÜRT HALKI ÖZGÜRLÜK İSTİYOR’

Polisin yaptığı anonslara tepki gösteren Hakkari Milletvekili Onur Düşünmez polise seslenerek, “Biraz kanun öğrenin, vali Anayasa’yı ihlal edemez, vali yasak koyamaz.”

Polis uyarısı başlar başlamaz DEM Partili milletvekilleri megafonla polise seslenerek, “Kalabalıkları bu şekilde korkutamazsınız, siz valinin polisi değilsiniz, Anayasaya uyun” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, kitleyi abluka altına alan polise, “Yığınları provoke ediyorsunuz. Düşman hukukuna uyuyorsunuz. Kürt halkı özgürlük istiyor.”

Polisin gözaltına aldığı kalabalığın beklemesi sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu