Haber

Rusya, Bahmut şehrini ele geçirdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kentinin ele geçirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus paralı asker grubu Wagner birliklerinin topçu ve hava kuvvetlerinin desteğiyle “Artemovsk (Bahmut) şehrinin kurtarılmasını tamamladığını” bildirdi.

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’ne katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Bahmut’un Rus birlikleri tarafından ele geçirildiğini doğrulayarak, “Kentte sağlam yapı kalmadı. Bugün Bahmut sadece kalbimizde.” Yaşananları “trajedi” olarak nitelendiren Zelenskiy, Bahmut’u savunmak için çaba harcayan Ukraynalı askerlere de teşekkür etti.

Rus haber ajansı Tass, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Wagner birliklerini ve orduyu tebrik ettiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasından birkaç saat önce, paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve başkanı Yevgeni Prigojin, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Bahmut kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdiklerini söyledi. geçtiğimiz aylarda “Bahmut’u almamız 224 gün sürdü. 2014 yılına kadar Wagner Grubu savaşçıları şehri inceleyerek gerekli savunma hattını oluşturacak ve Bahmut’u Rus ordusuna teslim edecek” dedi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada kentte çatışmaların devam ettiği belirtilirken “durumun kritik” olduğuna değinildi.

Savaştan önce 70.000 kişinin yaşadığı Bahmut, savaşın en uzun ve en kanlı çatışmalarına sahne olan bir cepheye dönüşmüştü. Bölgede aylardır devam eden çatışmalarda her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği tahmin ediliyor.

AFP / YZ,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

saraykent-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu