Ekonomi

Sonbaharda sararan üzüm bağlarında ısırgan otu bereketi

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde üzüm bağlarının sararan yaprakları ve bağların dibinde yeşeren ısırgan otları adeta renk cümbüşü oluştururken kadınlar ısırgan otlarını toplamaya başladı. Bir yandan saç pide yapan kadınlar bir yandan da pazarlarda ısırgan otlarını satarak gelir elde ediyorlar.

Sararan üzüm bağlarının dibinde yeşeren ısırgan otları Manisa’nın Sarıgöl Ovasında görsel şölen sunarken, bayanlar yeni yeşermeye başlayan ısırgan otunu toplamaya başladı. Kasım ayının son vakitlerine gelinmesi ile birlikte hala üzüm bağlarında sararan yapraklarla birlikte sarı renkli üzüm salkımları kısmında kesiti beklerken, kısmından taze üzüm toplamının keyfini yaşayan Sarıgöllü bayanlar bir yandan da bağların ortasındaki ısırgan otlarını toplamaya başladı.

Pide yapıyorlar

Sarıgöllü bayanlar üzüm bağları ortasından topladıkları şifalı ısırgan otlarından, konutlarında sac pidesi yaparken, bazıları de ısırgan otu, soğan, kesik peynir, maydanoz, zeytinyağı ek edilerek yaptıkları karışımı çarşıda fırında pide yaptırıyor. Bazıları de ısırgan otu ve ıspanak karışımına yumurtaya kırarak yemek yapıyorlar. Pazarlarda da demet demet satılmaya başlayan ısırgan otları bayanlara da ek gelir kaynağı oldu. – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu