Haber

Ukrayna Büyükelçisi: Türkiye Cumhuriyeti’nin başarı öyküsü Ukrayna’ya ilham kaynağı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık başarı öyküsü, bugün Ukrayna’ya ilham kaynağıdır.”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde “Ukrayna-Rusya Savaşı: Kırım’ın Kaderi” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Kırım meselesinin Ukrayna ile Türkiye’yi birleştiren bir konu olduğunu belirterek, “Kırım Tatarları da bizim kardeşimizdir. Onlarla omuz omuza ülkemizi savunmaya devam ediyoruz. Milyonlarca Kırımlı Tatarlar Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmekte ve güçlü bir topluluk olarak yaşamakta ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilere büyük katkı sağlamaktadır.Kırım Tatarları 2014 yılından bu yana kendi topraklarında büyük bir zulme maruz kalmaktadır.Rusya, Tatarlara karşı baskı ve soykırım politikasını sürdürmektedir. Kırım Tatarları. 18. yüzyılda Rusya Kırım’ı işgal etti “Bunu yaptığında bedel ödemedi, cezalandırılmadı. Şu anda binlerce Kırım Tatarı Ukraynalı kardeşleriyle birlikte düşmana karşı savaşıyor. Er ya da geç amacımıza ulaşacağız ve ülkemizi Rus işgalcilerden temizleyeceğiz” dedi.

“Dünya siyasetinde önemli bir yere sahipsiniz”

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Büyükelçi Bodnar, şunları söyledi:

“Şu anda Nutuk’u okuyorum ve bundan 100 yıl önce çok az kişi Mustafa Kemal Atatürk’ün halkını özgürlük uğruna birleştireceğine ve başarıya ulaşacağına inanıyordu. Özgür irade ve inanç bu insanları birleştirdi ve bir devlet kurmalarına yardımcı oldu. Siz, Bu devletin üyeleri olarak dünya siyasetinde önemlidirler.” “Siz bir yer işgal ediyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık başarı öyküsü, bugünkü Ukrayna’ya ilham kaynağıdır.”

Panele akademisyenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu