Haber

Kılıçdaroğlu: “Elinizi Vicdanınıza Koyun ve Oyunuzu Öyle Kullanın. Çünkü Bu Seçim Türkiye’nin Kader Seçimi Olacak”

Haber: YETENEKLİ BAĞIŞ/ Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis’te; “Her birinizin tarihin önünde sorumluluğu var. ‘Yeter’ diyeceksiniz bir noktadan sonra ‘Yeter Türkiye bu hale düşmemeli’ demeniz lazım. Bunu dediğiniz andan itibaren demokrasinin nasıl geliştiğini, Türkiye’nin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Sandığa gittiğinizde önyargılarınızı bir tarafa bırakın, elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu o denli kullanın. Zira bu seçim Türkiye’nin kader seçimi olacaktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis’te; sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve kanaat başkanları ile bir ortaya geldi. Üzerinde “Sınır Namustur” sözlerinin yazılı olduğu bir afişin önüne kurulan kürsüde konuşan Kılıçdaroğlu, toplantıda şunları söyledi:

“İl lideri konuşurken bir Genel Lider sabah 9’da gelip öğleden sonra saat 17-18’e kadar bir kentte bulunursa kıymetlidir diye bir vurgu yaptı. Doğrudur, burada oyumuzun çok düşük olduğunu biliyorum. Bir milletvekili çıkaramıyoruz onun da farkındayım. Lakin bunun kabahati Kilislilerde değil bunun kabahati bizde. Evvel çuvaldızı kendimize batıracağız ki ondan sonra söyleyeceğimiz bir şeyler olsun. Gelmedik, sofranıza oturmadık, sıkıntınızı dinlemedik Ankara’da oturduk tumturaklı nutuklar attık dedik ki ‘Niye biz oy vermiyorsunuz?’ Vermez, niye versin.

“BAZEN YAŞADIĞIMIZ KENTLERİN TARİHİNİ YETERİ KADAR BİLMİYORUZ”

Şimdi adım adım Türkiye’yi geziyorum. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir ve CHP, halkın partisidir, garibanın partisidir; taksi şoförünün, esnafın, çiftçinin, emeklinin, işsizsin, üniversite öğrencisinin, ev kadınlarının, çalışan kadınların partisidir. Alın teri dökenlerin partisidir. Çalışıp emek harcayıp evine helal ekmek götürenlerin partisidir avantadan kazananların partisi değildir. Çetelerin partisi değildir, beşli çetelere kaynak aktaran ve o düşüncede olan bir parti değildir. Özellikle Kuvayı Milliyecidir. Kilis’in kurtuluşundaki Kilisin rolünü ve Kilislilerin rolünü çok âlâ bilen birisiyiz. Kilis birebir vakitte bir kadim kenttir. Son bulgulara nazaran 5 bin yıllık bir tarihi var Kilis’in. Acaba kaçımız Kilis’in bu görkemli tarihini biliyoruz? Kaçımız sanki Şanlıurfa’nın, Gaziantep’in tarihini yeteri kadar biliyoruz? Yaşadığımız kentlerin tarihini yeteri kadar bilmiyoruz.

Siyaset kurumu o kadar yabancılaştırdı ki bizi o kadar önemli bir hengame ortamına, çatışma ortamına sürükledi ki oturup sağlıklı düşünme talihini vakit zaman elde edemiyoruz. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Kısır tartışmalardan Türkiye’nin çıkması lazım. Dünyanın sorunu var, biz bu problemleri nasıl çözeceğiz? Bunun çabasını vermesi gerekir; herkesin bu çabayı harcaması lazım. Bunu yaptığımız vakit ülkeyi büyütür, kalkındırırız.

“SINIR TİCARETİNİ BÜYÜTMELİYİZ, SURİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ BÜYÜTMELİYİZ”

Kilis kıymetli bir yer. Yıllar evvel gelmiştim lakin daha hareketliydi o yıllarda, artık o hareketlilik çok fazla yok. Hatay’a gelmiştim kamu görevlisi olarak gelmiştim, oradan Kilis’e gelmiştik. Kendime bir radyo satın almıştım Kilis’ten. Gittiğimiz zaman yolda çevirmişlerdi acaba yanımızda kaçak eşya var mı diye, hiç unutmuyorum elini uzatıyor bu radyo, bu fincan takımı diyorlardı, biliyorlardı neyin ne olduğunu. Şunu için söylüyorum, sınır ticaretinin, meşru bir ticaretin, sağlıklı bir ticaretin Kilis’e de Türkiye’ye de çok şey katacağının farkında olan birisiyim. Biz hudut ticaretimizi aşmalıyız, büyütmeliyiz, Suriye ile ilgilerimizi büyütmeliyiz.

“HERKESLE KAVGALI OLURSANIZ HİÇBİR ŞEY YAPAMAZSINIZ”

İnsanlar şöyle yahut bu türlü geçimini sağlamak için kaçakçılık yapmasınlar. İş yasal tabanda olsun, biz de kazanalım Suriye de kazansın, biz de kazanalım İran da kazansın. Bütün komşularımızla ticari münasebetlerimizi büyütmeliyiz. Değerli merkezler oluşturmalıyız, bu merkezlerin bir kısmı Türkiye’de bir kısmı Suriye’de, İran’da olabilmeli, küçük yatırımlar burada olabilmeli. Biz de kazanacağız onlar da kazanacaklardır. Özel serbest bölgeler inşa etmek mümkündür. Bunları yapmalıyız, yapabiliriz. Ama bugünkü koşullarda yapamayız neden, herkesle kavgalıyız. Herkesle kavgalı olursanız hiçbir şey yapamazsınız. Barış, huzur, beraber olmak varken kavganın kime ne faydası oldu?

Kilis’in büyük sıkıntılar yaşadığını da biliyorum. Suriyeli de mutlu değil buradan, Kilisli de mutlu değil. Resmi datalara nazaran Kilis nüfusunun yüzde 38 küsürü Suriyeli, resmi veri…Enflasyon verisi de o denli, 85 enflasyon gerçek sayıya bakıyorsunuz yüzde 140’lar, 150’ler… Burada da resmi data 38 lakin bakıyorsunuz, çok fazla yabancı var. Çarşıda şikayet ediyor esnaf; ‘Bu sırada neredeyse hiç Türk esnaf kalmadı’ diyor.

Çiftçi tekrar mağdur, o da şikayetlerini lisana getiriyor. 18-24 yaş ortası kümesinde işsizlik oranı yüzde 36,5 Kilis’te, gençler işsiz. Bu tam bir felakettir. Gençleri işsiz bırakırsanız sorunlara kapı aralamış olursunuz. Tarımda alınan verim son 19 yılda düştü. Resmi rakamları vereyim; sebze ekili alanlar 132 bin hektardan 53 bin hektara düştü. Ciddi bir kayıp artık insanlar toprağa ekmemeye başladılar, gelir elde edemiyorlar. Kişi başına gelir… 81 il içinde Kilis 67’nci sırada, gerilerde bir yerlerde yer alıyor. Bağcılık çok kıymetli, Kilis’in de meşhur kara üzümü var, ambalajlasanız bu ürünü, dünya piyasasına tanıtsanız emin olun bu üzümüyle bile Kilis bir dünya markası olabilir ama sahipsiz. Çiftçi de sahipsiz.

“KİLİS’E 11 OKUL YAPACAĞIZ”

Çok problemler var biliyorum. Eğitim; bir aileye, sınıfa, şahsa, topluma sınıf atlatan en kıymetli faktördür. O yüzden ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu’ diyoruz. Eğitim de felaket durumda. Buradan, Kilis’ten; Milli Eğitim Bakanı’na çok açık ve net bir davet yapıyorum. Gittiğim yerlerde dediler ki sınıflar 40’ar kişilik, 50’şer kişilik okul yetmiyor. ‘Suriyelilerle bizim çocuklar bir arada anlaşamıyorlar yeteri kadar…’ Ben açık davet yapıyorum okul yetmiyorsa; 11 büyükşehir belediye liderimiz var. Ulusal Eğitim Bakanlığı müsaade versin 1 yıl içinde Kilis’in arzu edilen her yerine birer okul yapıp Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edelim. Bu okula gidecek olan bizim evlatlarımız. Tamam imkanınız yok yapamıyorsunuz ancak biz yapacağız. Kilis’e yapacağız, 11 okul yapacağız. Bu dediğimi okullar sıradan okul olmayacak. İçinde spor salonu, kütüphanesi, öğretmenlerin dinlenme yerleri olacak, sınıflar pek hoş olacak. Bize yerleri teslim edecekler 1 yıl içinde yapacağız Kilislilere armağan olsun diyeceğiz. Bizim evlatlarımızın düzgün bir eğitim alması lazım. Uygun bir eğitim alırlarsa ülkeye katkıları çok daha fazla olur.

“O BARONLARIN HİÇBİRİSİNİ BU TOPRAKLARDA YAŞATMAYACAĞIM”

Başka bir acı tablo daha var; uyuşturucu…İntihar hadiseleri çok arttı. Az evvel bir kişi yakaladı çarşıda; oğlunun uyuşturucu kullandığını ve kendisinin hayati tehlikede olduğunu, yatarken kapıyı arttan kilitlediğini, yatak odasını kilitlediğini anlattı. Bu çok acı bir tablo. Şayet bu tabloyu değiştirmezsek Türkiye’yi felaket sürükleriz, uyuşturucu çetelerinin, baronlarının cirit attığı bir ülkeye döndü adeta Türkiye. Lakin benim bu millete kelamım var; Allah nasip eder Millet İttifakı iktidarda olursa o baronların hiçbirisini bu topraklarda yaşatmayacağım, tamamını göndereceğim.

“BAĞIMSIZ BİR MUHTARLIK KANUNU OLMASI LAZIM”

Sorunlarımız var aşılır. Muhtar arkadaşlarımız burada. Muhtarlarla ilgili konuşurken muhtarlar demokrasinin temel taşıdır derim. Neden demokrasinin temel taşıdır diye bir söz kullanırım? Zira bu topraklarda yapılan birinci seçim bir muhtarlık seçimidir. 1833 yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan bir muhtarlık seçimidir. Milletvekili seçimlerinden çok evvel, bir muhtarlık seçimi yapılmıştır. O nedenle muhtarlar demokrasinin temel taşıdır, diye tanımlarım. Bir muhtarlık kanunuzun olması lazım, bağımsız bir muhtarlık kanunu olması lazım. Bunun için bir efor harcadık, bir muhtarlık kanun taslağı hazırladık. 82 kanunda ve 354 hususta muhtar ismi geçer, ne siz bilirsiniz ne de ben bilirim. Lakin bir muhtarlık kanunu olursa muhtarın da elinde bir kanun olacak vazifesi, yetkisi, sorumlulukları orada olacak ve muhtar da ne yaptığını ne yapacağını bilecek.

“HİÇ KİMSE UNUTMASIN BEN MALİYECİYİM”

Muhtarlık seçimlerinde de birleşik oy pusulası olması lazım. Sizin bir bütçenizin olması lazım, bilhassa kentlerde yaşayan muhtarların bütçesi olması lazım. Bütçe derken birebir vakitte muhtarlık kurumunun para harcandığı için denetlenmesi manasına gelir. Ben bunu söylediğimde dediler ki; ‘Parayı nereden bulacaksınız’ diye. Hiç kimse unutmasın ben maliyeciyim. Benim 27,5 yılım bütçe nasıl yapılır, bununla geçti. Diyelim ki mahallenin muhtarısınız o mahallede oturanlar belediye liderini seçiyor mu seçiyor, birebir beşerler sizi de seçiyor mu seçiyor, emlak vergi veriyor mu veriyor, emlak vergisinin yüzde 1’i muhtara verilse ne olur? Hiçbir eksiklik olmaz, belediyeye de yük olmaz. Muhtarlık bütçesi şu anlama geliyor, diyelim ki komşunuz var, oğlu Antep’te imtihanı kazandı lakin yol parası bulamıyorlar belediye liderine ulaşamaz, milletvekiline ulaşamaz, bakana ulaşamaz, muhtara ulaşır. Anayasada angarya yasaktır yani parasız iş yasaktır. Ben icra makbuzunu, evrakını götürüp bildirim ediyorsam karşılığını almam lazım ve bütçeye gelir yazmam lazım. Muhtarın da izine çıkma hakkı yok mu? Çıkacak izine muhtarlığı kapatıyor mecburen. Bizim belediyeler büyük bir kısmı kendi belediye işçisinden bir kişiyi muhtara yardımcı olarak veriyor, biz bunu yapıyoruz birçok yerde. Fakat bu muhtarın yeri geldiğinde belediyeyi eleştirmesine mahzur oluyor.

“MUHTARIN SİYASİ KİMLİĞİ GERİ PLANDADIR”

Sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım zira bir mahallenin yoksulu kimdir, zengini kimdir en düzgün iki kişi bilir. Mahallenin muhtarı ve mahallenin bakkalı. Yetki kimde? Seçimle gelen kişi kim, mahallenin muhtarı. Mahallenin muhtarının tıpkı vakitte siyasi kimliği de geri plandadır. Yani kendi ismiyle seçime girer, bir partinin aracılığıyla girmez. Münasebetiyle toplumsal yardımları muhtarlar aracılığıyla yaptığınızda o yardım gerçek manada aileye ulaşır. Türkiye Belediyeler Birliği var Türkiye Muhtarlar Birliği’nin de olması lazım, bütün muhtarların bir birlik altında bir araya gelmeleri ve kendi sorunlarını ortak dillendirmeleri lazım. Bunu yapacağız göreceksiniz.

Kilis’e gelince, hudut ticareti olması gerektiğini söyledim. Hudut ticaretine biri yer hazırlanması gerektiğini söyledim. Öncüpınar Hudut Kapısı bu açıdan değerlidir, beşerler yasal tabanda ticareti yapabilmeli, kazanabilmeli, kazandığının vergisini devlete ödeyebilmeli, insanları kaçakçılığa yönlendirmemeliyiz. Her şey yasal yerde olacak, her iş devlete de artı olarak yazacak.

“TÜRKİYE’NİN SAYGINLIĞINA UYGUN BİR PROJEYLE GÖNDERECEĞİZ”

Sığınmacıları, Suriyeli kardeşlerimizi en geç 2 yılda ülkelerine kendi istekleriyle göndereceğimiz söyledim. Bana dediler ki; ‘Siz bunu nasıl göndereceksiniz bir bize anlatın?’ Söyleyen kim? Suriye’den gelen İstanbul’a yerleşen kimi Suriyeli siyasi partilerin liderleri, bayan kolları, Suriyeli gazeteciler vardı onlara anlattım.

Biz iktidar olduğumuzda… Bir, alakasını kuracak büyükelçilikleri açacağız, kâfi mi hayır. İkinci bir şey gerekiyor Suriyelilerin yıkılan konutları, okulları, hastanelerinin hepsini yapacağız, nasıl yapacağız? Avrupa Birliği’nden gelen fonlarla yapacağız. Kim yapacak? Bizim müteahhitlerle. Avrupalıların bizden istediği ne? ‘Size verdiğimiz parayı sahiden oraya harcayıp harcamadığınızı biz bilmek istiyoruz.’ Biz de şeffaf olacağız, nereye ne kadar para harcadığımızın hesabını vereceğiz. Avrupalılara şunu da söyledim; Bu yapılmadığı takdirde Suriyelilerin bir kısmı bizde kalmaz, yarın öbür gün bunların tamamı size gelirler. Hiçbirisi Türkiye’de kalmak istemiyor, herkes Hollanda, Almanya, İsveç, Norveç, Kanada oralara gitmek istiyorlar. Biz Türkiye’nin saygınlığına uygun bir projeyle, yolla, yöntemle bu arkadaşlarımızı göndereceğiz.

“SİZİN HAKKINIZ OLAN PARA SİZE VERİLMİYOR”

Çiftçi arkadaşlarımız var, az önce ziraat odasındaydım. Çiftçilerin çok önemli bir rolü vardır ve vazgeçilmez bir roldür bu. Çiftçiye her yıl en az milli gelirin yüzde 1’i oranında hisse verilme mecburiyeti var fakat bu yerine getirilmiyor. Çiftçi kardeşlerime biraz da sistem ettim, sizin hakkınız olan para size verilmiyor fakat gidip siz oy veriyorsunuz, onlar da size parayı vermezler, ne olacak? Bunu yaptığınız sürece çiftçi asla ve asla huzur bulmaz. Demokrasinin kuralı şudur; kanunu uygulamıyor musun, benim hakkımı bana teslim etmiyor musun sandık gelince ben de sana oy vermeyeceğim. Bu kadar kolay. Bunu yaptığınız andan itibaren bir demokrasi kökleşir, iki siyasetçi artık halkı kandıramaz. Bu çerçevede, bütün çiftçilerin hareket etmesi lazım.

Mazottan şikayet ediyorlar çok değerli, evet, kırmızı mazot vereceğiz, KDV’si, ÖTV’si olmayacak. Denizlerde geziyorlar ya turistik olarak KDV’siz, ÖTV’siz mazot veriyorlar lakin o gidiyor turist olarak geziyor, eğleniyor, adalara gidiyor, öteki ülkelere gidiyor. Bizim çiftçiye traktörle vereceksin traktörler tarlaya gidecek üretecek bu insan, ona KDV’siz, ÖTV’siz mazot vereceğiz. Kırsalda çalışanların sayısı giderek düşüyor, gençler köylerde kalmamaya başladı.

“ELEKTRİĞİ ELDE EDİYORSUNUZ, ÇİFTÇİYE BEDAVA VERİYORSUNUZ, ARTAN ELEKTRİĞİ SATIYORSUNUZ”

Şanlıurfa’ya gittim, böyle bir toplantı yaptık, elektrikten hep şikayet ederler, çok bereketli ovaları var Kilis gibi onların da elektriği yeraltından alıyorlar, kuyulardan alıyorlar, çok pahalı, ödeyemiyorlar çünkü ödemeleri için ürünü satacak para alacak ki ödesin. ‘Hayır diyor, her ay ödeyeceksin.’ Ödeyemeyince gelip elektriğini kesiyorlar. Onlara şunu söyledim Şanlıurfa’da büyükşehir belediye başkanlığı bize verin, Şanlıurfa’da bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz dedim, söz verdim onlara. Yapabiliriz, çok kolay bir şey bu.

Sayın Erdoğan, ‘Elinden tutan mı var yap’ dedi. Şimdi Denizli’de yapıyoruz. Denizli’de bir belediyemiz güneş enerjisi sistemini kurdu, yakında gideceğim kurdeleyi keseceğim, çiftçiye elektriği bedava verecek. Hem belediye hem çiftçi gelir elde edecek. Neden Şanlıurfa dedim, 2,5 milyon hektar taşlık arazi var, oraya güneş tarlaları kuracaksınız. Allah’ın güneşi ücretsiz; petrol değil, kömür değil, doğal gaz değil, elektrik elde ediyorsunuz. Kooperatifleştireceğiz. Elektriği elde ediyorsunuz, çiftçiye ücretsiz veriyorsunuz, artan elektrik var satıyorsunuz bir de çiftçi ayrıyeten elektrikten para kazanıyor lakin buna müsaade vermiyorlar, ne için doğal gaz lobisi var, kömür lobisi var, petrol lobisi var müsaade vermiyor. Bu kardeşiniz lobilerin adamı değil halkın adamı, yapacağım. Çiftçi borç batağında, krediyi çekmiş, faiz… ‘Efendim takside bağladık.’ Ödeyemiyor aslında taksit olsa ne olur? Biz esnafın da çiftçinin de Tarım Kredi Kooperatifleri’nden, Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nden yahut bankalardan aldıkları kredilerin faizlerini birinci bir hafta içinde sıfırlayacağız. Yalnızca ana parayı makul taksitler için ödeyecekler. Çiftçinin, esnafın nefes alması lazım. Bunlar olmadığı takdirde orta direği öldürürsünüz. Bir devleti ayakta tutan orta direktir. Anayasa 173, maddeyi okuyorum; ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.’

Asgari fiyat yılın ortası olunca daha yüksek bir tarifeye giriyor daha yüksek bir vergi alınıyor onlardan. İsmi aslında taban fiyat, minimum fiyattan nasıl vergi alırsın? Fiyatlar için başka bir vergi tarifesi yapacağız, daha düşük oranda olacağı, taban fiyatta vergi almayacağız. Güç geçiniyor bu insan, açlık sonunun altında şu anda.

“HİÇBİR KADININ EVLADINI YATAĞA AÇ YATIRMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Derin yoksulluk var, yatağa aç giren çocuklar var, bunun ızdırabını en yeterli bilen annelerdir. Biz derin yoksulluğu gidermek için Aile Takviyeleri Sigortası’nı getireceğiz. Özü şu, geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan bütün ailelere devlet asgari bir gelir güvencesi sağlamak zorundadır. Türkiye bu 1971 yılında taahhüt etmiş, hangi yıldayız 2022, aradan kaç yıl gelmiş 51 yıl. 51 yıldır uygulanmıyor. Çünkü kişinin yoksulluğu istismar ediliyor, ‘Ben sana makarna vereceğim sen bana oy ver, ben sana soğan vereceğim sen bana oy ver.’ Oysa bu bizim anlayışımıza da inancımıza da terstir. Sağ elin verdiğini sol el görmemeli. Parayı kadının banka hesabına yatıracağız, kadın gidecek işçi, memur, emekli gibi her ay düzenli aylığını alacak, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Hiçbir kadının evladını yatağa aç yatırmasına izin vermeyeceğiz.

“BEŞLİ ÇETEYE DOLAR, AVRO BAZINDA GARANTİ VERİLİYOR”

Aklınıza şu soru gelebilir; ‘Çok hoş konuşuyorsun da parayı nereden bulacaksın?’ Demek ki bütçeyi tefecilerden kurtartmamız lazım. 2022’nin birinci 9 ayında ödenen faiz 207 milyar lira. Her ay ödediğimiz faiz 23 milyar lira. Her gün ödediğimiz faiz 766 milyon lira, her saat ödediğimiz faiz 32 milyon lira. Artık bir saat sürerse bu toplantı 32 milyon liralık faiz bir saat içinde ödenmiş olacak.

Buna devlet dayanmaz. O nedenle size para ödenmiyor, minimum fiyat düşük tutuluyor, çiftçiye para ödenmiyor, üreticiye para ödenmiyor, herkes perişan vaziyette. Buradan Türkiye’nin çıkması lazım. Tefeciye hizmet eden değil halkına hizmet eden bir idare olması lazım. Tefeciye hizmet ediyorlar. Bu söylediğim bütçede ödenen faizler, bir de bütçe dışında ödenen paralar var. Yol yapıyorsun, köprü yapıyorsun hoş, hastane yapıyorsun hoş başımın üstüne hiç itirazım yok, kaça yaptın arkadaş? Sen garantiyi niçin veriyorsun? Beşli çeteye garanti veriliyor, dolar, avro bazında garanti veriliyor. Bunların tamamını değiştireceğiz.

“FAKİRİN FUKARANIN YANINDA DURAN DEVLETTİR SOSYAL DEVLET”

Devletin soyulmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Yoksul fukaranın hakkını teslim etmek zorundasınız. Bizim anayasamız ne diyor; Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, toplumsal hukuk devletidir. Toplumsal hukuk devleti ne demektir? Adaletli devlet demektir. Adaletli devlet ne demektir? Herkesin karnının doyduğu devlettir adaletli devlet. Yani yoksulun fukaranın yanında duran devlettir toplumsal devlet. Siz toplumsal devleti bile uygulamadan büsbütün çıkardınız. O nedenle yeni bir siyasi anlayışa muhtaçlığımız var. Birlikte çaba etme anlayışına gereksinimimiz var. Her yerde savundum adaleti, sokağa çıkın yalnızca Kilis’te değil İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Hakkari, Rize neresi olursa olsun sokağa çıkın ve vatandaşa şu soruyu sorun; ‘Bu memlekette adalet var mıdır’ diye, vallahi billahi adım gibi biliyorum yüzde 99’u adalet yok diyecek. Biliyorum bunu. Çarşıda yakaladılar ‘Beni devletten attılar ama mahkemeden beraat ettim’ diyor, beraat edenin hakkı teslim edilmez mi edilir. ‘Seni açlığa mahkum edeceğim, çalışmayacaksın’ diyor. Bunlar olmaz arkadaşlar, devlet kinle, öfkeyle yönetilmez, devlet akılla, bilgiyle, birikimle yönetilir. Devlet idarede akıl ve bilgi iktidar olmak zorundadır. Aklı ve bilgiyi iktidar yapmazsanız devleti sağlıklı yönetemezsiniz. O vakit çeteler çıkar, yeraltı dünyası güçlenmiş olur, fakirlik giderek artar, uçurum büyür, birileri çok güçlü, birileri çok yoksul olur. Gelir dağılımı bozulur.

Gençler biraz umutsuz, niçin umutsuz gençler hiç düşündünüz mü? Şunun için umutsuz, bizler ve sizler babamızdan daha düzgün okuduk ve daha güzel bir eğitim aldık ve onlardan daha yeterli bir hayat standardı yakaladık. Daha fazla gelirimiz oldu. Bizim evlatlarımız bizden daha düzgün okudular, daha yeterli eğitim gördüler lakin bizden daha düşük bir gelire mahkum ediliyorlar. O nedenle gençler umutsuz. O kadar okudum, üniversiteyi bitirdim, başarılı oldum, KPSS’de yüksek puan aldım diyor, bir beni elediler hakkımı teslim etmediler, iki, aldığım para çok düşük bir para ben bu parayla nasıl geçineceğim, diyor.

“ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE OYUNU ÖYLE KULLANIN ÇÜNKÜ BU SEÇİM TÜRKİYE’NİN MUKADDERAT SEÇİMİ OLACAKTIR”

Umudu yeşertmek hepimizin ortak misyonudur. Bunun yaşı yoktur. Bayan, erkek fark etmez umudu büyütmek zorundayız. Geleceğimizi inşa adaletli olacak, hukuk içinde olacak. Kısır tartışmalardan uzak olacak. Bunu yapabilirsek büyürüz. Şu soruyu niçin hiç kendinize sormuyorsunuz; ‘Neden liderler çıkıp da bir televizyon programında tartışmazlar uygar insanlar gibi?’ Niçin tartışmıyoruz? Hangi münasebetle tartışmıyoruz? Oturalım, tartışalım, niçin tartışmayalım. Birebir ülkenin insanlarıyız bizler.

Ama o kadar kamplaştık ki birbirimize farklı gözlerle bakmaya başladık. Neredeyse yollarımızı, caddelerimiz, meskenlerimizi ayıracağız, neredeyse komşumuzu düşman ilan edeceğiz. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Buradan çıkaracağız Türkiye’yi. Fakat birlikte çıkaracağız. Bu söylediklerimin hayata geçmesini istiyorsanız ve aklınıza yatıyorsa daha güçlü bir Türkiye istiyorsanız o vakit bize katılacaksınız. Çok açık ve net söylüyorum her birinizin tarihin önünde sorumluluğu var, benim de sorumluluğum var ben biliyorum. Ancak her birinizin vatandaş olarak ülkenize karşı sorumluluğu var, ‘Yeter’ diyeceksiniz bir noktadan sonra ‘Yeter Türkiye bu hale düşmemeli’ demeniz lazım. Bunu dediğiniz andan itibaren demokrasinin nasıl geliştiğini, Türkiye’nin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Siyasetçilerin kendilerine nasıl çekidüzen vereceğini göreceksiniz. Artık o noktaya gelmek üzereyiz. ve seçimler olduğunda, sizden istediğim tek şey var; sandığa gittiğinizde önyargılarınızı bir tarafa bırakın, elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu o denli kullanın. Zira bu seçim Türkiye’nin yazgı seçimi olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Arnavutköy escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort