Haber

Türkmenistan: Trans-Hazar projesinde işbirliğine hazırız

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Hazar Denizi Günü münasebetiyle düzenlenen “Hazar Denizi-Barış ve Dostluk Denizi” forumunda konuştu.

Meredov, Hazar Denizi Günü’nün uluslararası faaliyetler takvimine büyük ölçüde Türkmenistan’ın çabaları sayesinde dahil edildiğini belirterek, “Ülkemiz Hazar gündemindeki tüm konularda ortaklarla diyaloğa her zaman hazırdır ve çeşitli görüşleri tartışmaya açıktır. ve yapıcı öneriler.” söz konusu.

Hazar’a kıyısı olan devletlerin dışişleri bakanlarının ilk toplantısının Kasım 1996’da Aşkabat’ta yapıldığını hatırlatan Meredov, “Bu görüşme, Hazar’ın hukuki statüsünü tanımlayan beş taraflı bir belgenin hazırlanmasına yönelik ortak çalışmaların başlangıcı oldu” dedi. .” dedi.

Ardından Meredov, Hazar’a kıyısı olan ülkelerin devlet liderlerinin ilk toplantısının 2002 yılında Türkmenistan’ın girişimiyle Aşkabat’ta yapıldığını ve 5 taraflı iş birliğinin temellerinin atıldığını bildirdi. Statüsüne İlişkin Sözleşme’yi açıkladı.

Meredov, Hazar kıyısına komşu ülkeler ve bölge dışındaki devletlerle ekonomik iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu tür işbirliklerine bir örnek de ‘Hazar Denizi – Karadeniz’ başta olmak üzere kıtalararası ulaşım koridorlarının oluşturulması çalışmalarıdır. .Bununla ilgili belge Türkmenistan’dır.Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya dışişleri bakanları tarafından 2019 yılı Mart ayında Bükreş’te imzalanmıştır.” dedi.

Meredov, enerji sektöründe çeşitlendirme stratejisine bağlı olan Türkmenistan’ın Trans-Hazar boru sınır projesinin uygulanması konusunda Avrupalı ​​ortaklarıyla işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu belirtti. Küresel güç güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için kilit bir koşul olarak kabul edilebileceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu